Lucie Doušová

Žena, máma, podnikatelka… jak to vše skloubit dohromady? 3.díl – rozhovor s Dášou Tenkovou

Proč jsi začala podnikat a jak dlouho to trvá?

IMG_7403Podnikat jsem začala v roce 1995 s velkoobchodem potravin. V roce 1998 jsem otevřela obchod ovoce – zelenina a v roce 2003 jsem přidala Slunečnici. Podnikat jsem nezačala sama, ale bylo to „společné dílo“ s mým bývalým přítelem. Velkoobchod jsme ukončili v roce 1999.

Co byl ten hlavní impuls pustit se do toho naplno, uvést nápad do reality?

Moje podnikání začalo nevinně a z rozmaru. V baru, kde jsem oslovila majitele objektu, že bych si chtěla pronajmout jeho dům a otevřít zeleninu v Blovicích ….  tak to začalo.

Jaké to bylo udržet podnik v chodu i po příchodu dcery na svět?

Vzhledem k tomu, že se dcera narodila v polovině listopadu 2005, tak to byla velká předvánoční honička. Někdy se divím, že jsem to vůbec dala. Ráno jsem byla nastoupená v zelenině a už jsem pracovala, nic jiného mi nezbývalo. Stala jsem se ze dne na den samoživitelkou, bez příjmu. Přítel před narozením dcery odešel. Samozřejmě oba obchody fungovaly také díky zaměstnancům, mojí mamince, která i přesto, že ještě chodila do práce, dost hlídala ,“starému dědovi“ Sedlmajerojc a dobrým lidem, kteří mě drželi nad vodou.
A velké poděkování patří mojí dceři za to, že byla hodné miminko, které jenom jedlo a spalo.

Co bylo do dnešního dne na Tvé podnikatelské cestě to nejtěžší, s čím bylo potřeba se vyrovnat? Co byl ten nejkrásnější zážitek?

IMG_7405To, že si nezjistíte na katastru nemovitostí, že majitel objektu není pouze jeden, ale dva a vy máte podepsanou nájemní smlouvu pouze s jedním. A tím pádem je neplatná. Ale něco špatného je k něčemu dobré. Udělala jsem si „kolečko“ po Blovicích a 2x se stěhovala z objektu do objektu. V roce 2002 jsem koupila dům a otevřela novou svojí zeleninu. A původní prostor po zelenině jsem si nechala pronajatý a otevřela Slunečnici.

A nekrásnější zážitek? Kolaudace zeleniny, protože přestavba byla opravdu náročná a určitě spokojený zákazník…..

Chtělas to někdy vzdát?

Několikrát. V roce 2009 jsem prodala zeleninu a nechala si jen Slunečnici. Bylo toho na mě moc. Maminka těžce onemocněla a už mi nemohla s dcerou pomáhat. A já si uvědomila, že mi je přednější čas strávený s dcerou a ne s „rajčaty a jablky“. Peníze nejsou všechno!

Jaké to je, vědět, že se po mateřské dovolené nemusíš vracet do bývalé práce, ale místo toho být svou vlastní šéfovou?

IMG_7406Mateřská dovolená – a co to prosím je? Dodnes mi mrzí, že jsem nebyla „klasická“ mamina na mateřské a víc si neužívala vyjížďky s kočárkem, povídání o prvních zoubcích apod.

Verunky miminkovství uteklo a už mi to  nikdo nevrátí. Je smutné, že mi byla práce přednější před dítětem, ale bohužel pracovat při Veru  na 100 % mě přiměl i velký úvěr. Myslím si, že je velká škoda neužít si tu pravou mateřskou dovolenou.

Kdybys byla znova na začátku celé cesty, rozhodla by ses stejně? Pro vlastní podnik?

Vlastní podnik je fajn, ale být pod někým zaměstnána nemusí být také špatné. Všichni šéfové nejsou psi. Sice jsem byla po střední škole zaměstnána jen krátce, ale nemůžu si stěžovat. Naučila jsem se od své šéfové spoustu věcí a byla to velká škola do života.

Co bys poradila ženám, které přemýšlejí o tom, něco svého začít? Co by mohly být jejich první kroky?

Nevím, jestli mi náleží někomu radit. Dnes je drobet jiná doba, než když jsem začínala já. A hlavně asi záleží v čem by chtěly začít podnikat. Já mám zkušenosti pouze s obchodem. Myslím si, že buď to tam člověk má a nebo nemá.

Jaké vlastnosti jsou nejdůležitější pro úspěch?

IMG_7404U mě je to pokora a vděčnost za práci, kterou mám ráda. A taky velké poděkování patří „tam nahoru“ mým rodičům za to, jak mě vychovali a k čemu mě v životě vedli.

Jak si organizuješ čas, aby ho bylo dostatek na práci a rodinu a nebylo nic zanedbané? Především, když byla dcera malá? Máš nějaké vychytávky?

Čas si nijak neorganizuji, žiju tak jak se dá. S dcerou jsem sama. Mám pocit, že buď pracuji, nebo pomáhám dceři s úkoly a přípravou do školy, převážím ji z kroužku na kroužek. A nějakou vychytávku bych brala.

Role mámy, role podnikatelky – to zabere mnoho času a energie. Máš nějaký čas i sama pro sebe a jak se staráš o své zdravi?

Čas sama pro sebe si konečně umím najít. Začala jsem pravidelně chodit civičit power jogu, naše cvičitelka Helenka je úžasná. Taky se ráda projedu na kole a na víkend občas uteču na Šumavu na pořádnou vycházku. A o své zdraví kromě sportu se nijak nestarám, moje životospráva je spíš na zamyšlení.

Kde Ty čerpáš energii sama pro sebe v běžných dnech? A kde čerpáš, když přijdou (nebo v minulosti) dny náročnější, což se v podnikání někdy děje?

Mám skvělé lidi kolem sebe, a po tom všem co mě v životě potkalo, se nehroutím z každé malichernosti. Mám úžasný vztah se svojí sestrou, která mě se svojí rodinou hodně pomohla, nejen finančně, ale i lidsky. Vyfasovala jsem klíče od jejich domu a chovám se tam jako doma – tohle by třeba každý chlap taky nedal, že mu přibyly další dvě ženy do domácnosti. A ještě mám dvě „náhradní maminky“, s oběma mě spojila práce. Jednu mám v Blovicích (projektovala zeleninu a přestavbu bytu) a máme spolu pravidelné páteční mejdany. A ta druhá je na Šumavě. Takže milé maminky, i Vám patří velký dík a i Vašim rodinám, že nás tak držíte nad vodou. S Verunkou mi pomáhají i rodiče bývalého přítele a kamarádky.

Chceš říct ještě něco dalšího, coby podle Tebe nemělo zůstat utajeno?

Asi to, že držím palce všem, kteří podnikají a ti co to chtějí zkusit, tak ať se do toho pustí.

Pro mě je však v současné době nejdůležitější úsměv mojí dcery, třeba když ji vidím spokojenou v koňském sedle nebo při snowboardovém dovádění. Myslím si, že to se mnou občas Veru nemá jednoduché.

Všem čtenářkám přeju hlavně hodně zdraví, štěstí a lásky!

Slunečnice – dárkové zboží, čaje, sušené ovoce a oříšky, káva, cukrovinky

Masarykovo náměstí 24, Blovice

otevírací doba

PO -PÁ 9-12 13-17

SO 9-11

Lucie Doušová
Miluji život a žiji ho naplno. Mou velkou vášní je jóga, zdravý životní styl a osobní rozvoj. Už vím, že když chci něco změnit, je potřeba začít u sebe. Také věřím, že jsou to maličkosti a radosti každého jednoho dne, které vytvářejí kvalitu celého našeho života ...
Komentáře