Lucie Doušová

Vision quest u Českých Budějovic a novodobí bojovníci

Je to pár dní, co jsme se s mým mužem a synem, vrátili ze společné akce z jižních Čech. Nebyla to akce jen tak ledajaká. Strávili jsme 6 dnů na Vision questu v centru Nesměň blízko Českých Budějovic. Bylo to velice inspirativní a výživné. Vrátili jsme se opálení, šťastní a vnitřně naplnění. Především tedy můj muž, pro kterého to byla (jak mi pořád dokola říká :-)) jedna z nejpřelomovějších událostí jeho dosavadního života.

Co je to ten Vision quest?

Vision quest, neboli Hledání vize, je jeden z rituálů severoamerických indiánů, který se již před několika lety dostal i k nám do České republiky. Je to akce, na níž skupina lidí jde na tři dny a tři noci do lesa, a to pod vedením Jorgeho Redtail Hawka – tanečníka slunce, který byl před mnoha lety adoptován indiánským kmenem Lakotů. Každý je pak o samotě na jednom místě, ze kterého by neměl nikam odcházet. Tři dny nic nejí ani nepije. Měl by v ideálním případě i co nejméně spát. V lese jsou zakázané mobily, knihy a cokoliv jiného, co by mohlo hledajícího rozptylovat. Děje se tedy „jediné“. Najednou se všechno zastaví a člověk, který se ocitne v lese, je intenzivně sám se sebou. Každý to prožívá přirozeně jinak. Jelikož je v dnešním světě takovýto stav velice výjimečný, může být Vision quest velice hlubokou životní zkušeností, po které život hledajících dostává už natrvalo novou kvalitu.

Proč něco takového vůbec dělat?

Důvody, s nimiž lidé na akci přijíždějí, jsou různé. Velmi často přicházejí v životních obdobích, kdy stojí na jakési pomyslné křižovatce, a sami nevědí kudy jít dál. Někdy zase potřebují uvnitř sami sebe něco vyléčit. Tady nemám ani tak na mysli fyzickou nemoc – i když i tak to může být, jako spíš určité životní nastavení, které jim brání žít spokojený a naplněný život. Pro některé je tato cesta natolik silná a obohacující, že se se na Vision quest vracejí opakovaně i řadu let.

Možná Vás napadá…

Co jsem tam vůbec pohledávala já s mým 14-ti měsíčním synem?

Jela jsem tam podpořit hledající, mezi kterými byl i můj muž. Součástí celé akce je totiž kromě skupiny hledajících i další skupina, a tou jsou tzv. Pomocníci. Pomocníci zůstávají v centru a na dálku podporují ty odvážlivce v lese. Podpora je různá. Je např. potřeba držet služby u ohně, který hoří dnem i nocí nebo každý večer při západu slunce bubnovat, a dodat tak sílu hledajícím na nadcházející noc. Jelikož pomáhat lze i s dětmi, s radostí jsme se do toho i s Kristiánem pustili.

Proč mám Vision quest tak moc ráda i v roli pomocníka?

Protože se tu setkávám s životem na úplně jiné úrovni, než jsem zvyklá z běžných dnů. Na řadu věcí dostanu nadhled jen díky celkové atmosféře. Dochází mi tady vždy velmi silně, co je pro mě opravdu důležité. Často přichází i nová inspirace pro život i práci.

Protože se tu setkávám s lidmi, kteří se nevymlouvají na okolnosti života, když se necítí spokojení, ale rozhodli se vzít odpovědnost za vlastní život do svých rukou.

Protože se setkávám s tím, co je mi tak blízké, a to je vědomí toho, že vnitřní proměnou sama sebe nastane i proměna života venku. To, že si myslíme, že budeme šťastnější, až budeme mít lepší práci, lepší dům nebo až nás partner bude mít více rád, je iluze. Pokud se sami nehneme z místa (a každý z nás, včetně mě, má jistě mnoho a mnoho důvodů, proč to udělat „nejde“ – tzv. obranné mechanizmy nebo komfortní zónu chcete-li), žádná velká změna nenastane ani venku.

Protože se zde setkávám s lidmi, kteří mají odvahu a vyšší vůli ke kvalitnímu a naplněnému životu. Je pravda, že pokud se člověk rozhodne začít měnit svůj život, bez odvahy se to neobejde. Ta proměna nemusí být – jak jistě tušíte – vždy zrovna příjemná záležitost. Můžete o sobě zjistit věci, které byste raději zakopali někam hodně, hodně hluboko. Pokud ovšem chcete ve svém životě vidět opravdovou změnu, není jiné cesty, než poznat sami sebe takové, jací opravdu jste, bez příkras a bez iluzí.

Opravdoví bojovníci nové doby

Snad v každém období, které je historicky zmapováno, se bojovalo. Za území, za zdroje, za moc a nevím za co ještě. Když si vzpomenu, kolik všech těch bitev a válek jsme probírali ve škole… Tyhle boje a válčení mi nikdy nedávaly smysl. Nikdy jsem nechápala, proč člověk bílé pleti je lepší, než černé pleti? Nebo proč člověk jednoho vyznání je horší než ten, co vyznává něco jiného? Současné válečné konflikty nechápu už vůbec. Přesto v nich je zaangažováno obrovské množství lidí. Docela by mě zajímalo, zda všichni ti mladí muži vlastně vědí, proč to dělají. Možná si myslí, že vědí. Možná jim to jenom někdo dobře poradil. Je to však to, co chtějí ze své hloubky? Bojují za to, po čem touží jejich srdce? Nevím. Nemůžu za ně mluvit. Neznám je osobně.

Co však můžu s jistotou napsat je to, že vedle této obrovské skupiny možná nevědomě konajících válečníků, se tu objevila a roste a sílí i skupina Opravdových bojovníků nové doby (tak jsem si je nazvala J). Jsou to muži i ženy, kteří se navzdory mnohdy i nelehkým životním podmínkám rozhodli měnit svůj život, a tak i životy dalších lidí, k lepšímu. Rozhodli se tu změnu realizovat uvnitř sebe. Rozhodli se setkat se sami se sebou na těch nejhlubších úrovních. Rozhodli se hledat, kam je srdce táhne. Rozhodli se začít realizovat to, co objevili, v každodenním životě, a být tak přínosem všem. Rozhodli se dělat věci, které někdy většinová společnost stále ještě odsuzuje, nechápe, vysmívá se. Rozhodli se žít život naplno.

Pokud s Vámi tato slova rezonují, a cosi uvnitř Vás vibruje a probouzí se, možná i Vy jste takovým bojovníkem. Možná to ještě nevíte, nevěříte tomu, ale nějaká Vaše část to již cítí. Pokud je to tak, doporučuji to prozkoumat 😉

Co napsat závěrem?

DĚKUJI. Děkuji Vám všem, novodobí bojovníci. Má to smysl. Děkuji, že se s Vámi můžu setkávat nejen na Vision questu. Děkuji svému muži, který se vydal stejnou cestou. Cestou, která dává velký smysl i mně. Ve dvou se to lépe táhne 🙂

AHO!

Lucie Doušová
Miluji život a žiji ho naplno. Mou velkou vášní je jóga, zdravý životní styl a osobní rozvoj. Už vím, že když chci něco změnit, je potřeba začít u sebe. Také věřím, že jsou to maličkosti a radosti každého jednoho dne, které vytvářejí kvalitu celého našeho života ...
Komentáře