Lucie Doušová

Rozpravy o józe – díl 1. Rozhovor s lektorkou Helenou Kopčákovou

Startuje nový mini seriál Rozpravy o józe! V rámci tohoto mini seriálu jsem se rozhodla vyzpovídat několik žen, které se dostaly dál, než jednu lekci jógy týdně. Jaké výzvy, radosti i uvědomění jim jóga přinesla? Jak ovlivnila jejich každodenní život? A co plánují? O tom všem a ještě více si můžete přečíst.

Dnes Vám představuji první dámu, lektorku Helenu Kopčákovou. Helču jsem jsem navštívila v jejich krásném domečku v Hořehledech. Z té návštěvy byla velmi výrazně cítit jedna věc: Helena o všech těch věcech nejenom mluví, ale ona je i naplno žije. Svá uvědomění opravdu žije každý den a přináší to ovoce. Radost pohledět na tak inspirativního člověka, který se svůj život rozhodl vzít do vlastních rukou naplno ho prožít. Chce to odvahu a vášeň pro život sám a tyhle dvě věci Helče opravdu nechybí. Užijte si první díl. 😉

Kdy jsi se poprvé potkala s jógou?

Úplně poprvé –  v 16ti letech, zaplatila jsem si kurz hathajógy, aniž jsem kdykoliv na józe byla. Jenže jsem byla nemocná na první dvě lekce, přišla jsem na třetí, kde se mi nikdo nevěnoval, a už se jelo v nějakém tempu. Nevěděla jsem o čem se mluví, o žádné pozici… takže jsem nechala zbytek lekcí propadnout a už jsem na žádnou jógu dalších 10 let nikdy nešla.

A pak jsem začala chodit až tady k Tobě, v zimě r. 2012 a hned pravidelně, dvakrát týdně.

A v té první fázi setkávání s jógou – co Ti to dávalo, jako člověku, který začíná chodit dvakrát týdně?

Mně se to strašně líbilo, jak to je děláno hlavně pro začátečníky, osobní přístup – lepší než v Praze, kde se mi nikdo nevěnoval. Po lekci mi bylo příjemně, hlavně po meditacích, prostě relax po pracovním dni. A jóga byla první aktivita, díky které jsem se zapojila do života s místními, poznala jsem díky ní spoustu nových lidí.

Kdy jsi se rozhodla stát se sama lektorkou?

Kurz pro lektory jsem začala dělat v r. 2014, kdy už jsem měla půlročního Kryštofa. V té době jsem chodila k Tobě na lekce dvakrát týdně, a už delší dobu přemýšlela, že by mě bavilo být lektorem jógy. Ale říkala jsem si, že přece jsi moje kamarádka a já že bych byla taky lektorka???…. Pak Ty sama jsi mi jednou řekla: Helčo, já jsem tak přemýšlela… nebavilo by Tě být taky jednou lektorka? A  já se zarazila a cestou domů se rozmýšlela, že by to bylo fakt super…ale já sama že bych měla stát před tolika lidma???

Jaké byly Tvé pocity z kurzu pro lektory?

Myslela jsem si, že mám fyzičku v pohodě, když přece chodím dvakrát týdně na powerjógu. Ale na prvním seznamovacím kurzu jsem zjistila, že moje kondice je mínus padesát. Tam jsem neudělala jedinou čaturangu, prostě nic. Lektor tam nad námi chodil a říkal: lektor jógy musí nějak vypadat. A kdo příští kurz tohle neudělá, tak ať se sebere a jde pryč. Já to myslim vážně!  Ze mě odkapával pot a říkala jsem si: to prostě nedokážu, to nezvládnu, padesát kliků každý ráno… Takže jsem ze začátku hodně řešila kondici, ale postupně jsem se chozením i na různé jiné lekce vypracovala. Ale na začátku to bylo fakt peklo.

Jaká byla Tvoje první hodina, kterou jsi vedla jako lektorka?

Hned po prvním bloku kurzu pro lektory, který trval asi 14 dní,  jsem měla první hodinu, kterou jsem vedla – začátečníky. A pak jsi mi zavolala Ty, jestli si nechci vzít i pokročilé, že jsi těhotná a já si říkala: to bych měla vést hodinu těm, se kterými jsem cvičila a které viděly, že jsem s nimi vlastně začínala, že jsem nic neuměla.?? Měla jsem paniku i z té hodiny pro začátečníky. Sepisovala jsem si před ní na papír rozcvičku krok po kroku, co budu říkat. Bylo to asi pět A4. Pak jsem si to zkusila říct nahlas a byly to tak s bídou 4 minuty – a já se zhrozila a říkala si: ježišmarjá a co budu dělat těch zbývajících 55 minut??

Většinou si všichni zaplatili celý kurz předem, ale dvě ženy mi řekly, že si to nejdřív zkusí a okouknou, a pak se rozmyslí. Takže to pro mě byl dvojnásobný stres. A na konci hodiny mi říkaly: no, je to takový jako strašně pomalý, no, tak my si to rozmyslíme do příště.  A já si pomyslela: tak a je to tady, teď si to postupně všichni rozmyslí a budou chtít vrátit peníze. Ale mezitím jsem měla intenzivní 5ti denní kurz pro lektory, který mi hodně dal, jak kdybych cvičila 5 let. Týden na to jsem pak měla druhou začátečnickou lekci a já si řekla: tak dobře holky, když to bylo moc pomalý, tak to uděláme dynamičtější. Na konci hodiny tyhle dvě paní přišly a zaplatily si celý kurz 🙂

Jak vnímáš svůj posun za poslední dva roky, jako lektorka jógy?

Přijde mi, že z nadšeného lektora powerjógy, kdy jsem si myslela, že z nás musí lejt pot, jsem trochu zvolnila a mám ráda takové ty uvolňující, klidné hodiny. A pro mě osobně – jóga mi prostě změnila život. Všude jsem četla, že jóga je styl života, že to není cvičení, ale nedokázala jsem si pod tím nic představit. A říkala jsem si, že je to hezký, že to možná tedy taky někdy zažiju 🙂 Tak třeba zdravý životní styl mi do doby, než jsem se přestěhovala sem z Prahy, neříkal vůbec nic. Nebo čas na sebe, přemýšlet o tom co já chci, co je důležité pro mě, co mě se líbí, proč to chci, co nechci…to všechno jsem předtím tak nějak neřešila, ani mi to nenapadlo řešit, prostě se to tak nějak dělalo, nějak jsem to žila. Teď to všechno beru tak nějak jinak. A právě tohle všechno má začátky v józe. Je to opravdu o jiném stylu života, o respektujícím stylu.

A Tvůj syn, Kryštof, cvičí jógu?

Teď necvičí, protože já už doma nestíhám cvičit. Mám týdně 5 lekcí a dohromady s podnikáním už mi na cvičení doma nezbývá čas. Ale čas, který strávím lektorováním, je pro mě i odpočinkem.

Začlenila jsi nějak jógu do vašeho podnikání?

Zatím přemýšlíme. Chtěli bychom udělat třeba vyloženě jógový víkend. Jednou jsme tu měli firemní víkendovou akci pro 15 lidí, kdy jsme udělali seznamovací lekce jak s golfem, tak s jógou. Byla to moje jedna z prvních větších akcí. Takže jsem se na ni hodně připravovala, myslela si, že přijde všech 15 lidí, ale přišlo jich jen 7. Zbytku se nechtělo a ani to nechtěli vyzkoušet. A ti, kteří přišli, tak u každého slova, co jsem řekla, dostali záchvat smíchu. Například názvy pozic – kočka, střecha,… všechno jim přišlo fakt hodně vtipný. Takže jsem to stopla a říkám: takže kluci pojďte, udělám vám týmovou fotku. Nastavila jsem je do pozice prkno, 3 kluky na sebe, zbytek holek se o ně opřel. Pak přišlo protahování ve střeše, ve dvojicích. Tím jsem je naštěstí už zaujala, ale prvních 10 minut bylo fakt zoufalých. Závěrečnou meditaci jsem radši vypustila a jen jsem jim pustila písničku. Ale po nějakém čase mi jedna z účastnic napsala, že díky tomuhle víkendu začala chodit na jógu pravidelně. Tak to mě potěšilo.

A bohužel, akce jsou možné jen v případě hezkého počasí, kdy se cvičí u nás na zahradě, protože vnitřní prostory k tomu zatím uzpůsobené nemáme.

A Ty sama jezdíš na nějaké jógové víkendy?

Ano, na lektorských kurzech jsem poznala asi 5 nebo 6 holek, se kterými jezdíme pravidelně 2x ročně na jógový víkend s Katarínou, lektorkou z Energy studia. Jezdím tam hlavně kvůli sobě, protože si tam fakt hezky zacvičím a beru to jako velkou inspiraci pro mé další lekce.

Vím, že jsi se trošku hlouběji sama pro sebe věnovala hormonální józe, jak ti pomohla?

Pomohla mi hodně. Díky ní jsem mohla vysadit veškerou hormonální léčbu na úpravu cyklu. Navíc jak jsem začala žít jógou, nechodím ke klasickému doktorovi, ani Kryštof. Pokud se cokoliv děje, jezdíme k homeopatovi.

A k hormonální józe jsem se dostala na jednom z lektorských kurzů, na vitální józe. Cvičila jsem pak 2 měsíce pravidelně asi 4x týdně sestavu 35 minut a upravil se mi díky tomu menstruační cyklus. Všechno bylo navíc podpořené i homeopatickou léčbou, a po dvou měsících se mi pak podařilo otěhotnět.

Jaký je Tvůj výhled – co se týká jógy – v těhotenství?

No, v prvních týdnech, kdy jsem byla fakt hodně unavená, jsem si říkala, že bych asi měla spíš odpočívat. Ale uvědomila jsem si, že se vracím z hodin jógy domů s pocitem spokojenosti a nabitá energií, a proto jsem se rozhodla pokračovat. Na hodinách už ale necvičím, jen je vedu. Takže lekce pokračovat budou, a to i na jaře. Pak si dám asi 3 měsíční pauzu, ale určitě budou zase letní lekce jógy u nás na zahradě.

Co bys chtěla vzkázat lidem, kteří váhají, jestli chodit na jógu?

Na hodinách jógy jsou sami pro sebe, neexistuje nic jiného než oni. Naučí se vypnout, uvolnit se a vnímat jen sebe. A to je ten nejkrásnější pocit 🙂

Děkji za rozhovor! Ještě bych ráda dodala, že Helena momentálně vede lekce jógy v Blovicích, Zdemyslicích, Spáleném Poříčí a Míšovech. Pokud chcete vědět více o jejích aktivitách, můžete se stát fanouškem její funpage na facebooku přímo TADY 😉

Lucie Doušová
Miluji život a žiji ho naplno. Mou velkou vášní je jóga, zdravý životní styl a osobní rozvoj. Už vím, že když chci něco změnit, je potřeba začít u sebe. Také věřím, že jsou to maličkosti a radosti každého jednoho dne, které vytvářejí kvalitu celého našeho života ...
Komentáře