Lucie Doušová

Jaký bude Váš rok 2016?

Zdravím Vás v novém roce. Jak jste si užili Vánoce a závěr roku starého? Měli jste čas se na chvíli zastavit a poohlédnout se po událostech roku 2015? Čím pro Vás byl? A čím byste chtěli, aby pro Vás byl rok 2016?

Proč se ptám? 🙂 Protože už několik let přesně tohle dělám. Na přelomu roku se alespoň na chvíli zastavím a dívám se zpět. Co mi starý rok přinesl? Co mě naučil? Kam mě posunul jako člověka? A pak se dívám dopředu, nejraději přímo 1. ledna po půlnoci s čistou hlavou, a obvykle vidím jednu stejnou věc. Přede mnou je dalších 365 nepopsaných dní, jako bílý papír. A je na mě, co s tím bílým papírem udělám. Jestli budu čekat co se stane a nechám ho ať se popíše sám, nebo se zapojím, a to, co na papíře vznikne, budu spoluvytvářet. Pokud zvolím první variantu, je to celkem jednoduché – nedělám nic a čekám. Za rok se zase podívám zpět, co všechno se stalo a co se nestalo. Mnoho let jsem to takto dělala. Dalo by se říci, že jsem byla k životu pasivní a pak občas možná nespokojená, že se zase nic nezměnilo, i když bych byla ráda. Poslední zhruba tři roky to dělám jinak. Dívám se dopředu a zároveň do sebe, a ptám se sama sebe, co bych si přála, aby se stalo? Nestavím vzdušné zámky a na druhou stranu se ani zbytečně nepodceňuji. Už se mi totiž mnohokrát potvrdilo, že my lidé máme všichni obrovskou kapacitu a vnitřní sílu na změnu. Znám řadu lidí a můžu je bez pochyb rozdělit do dvou skupin. Lidé v první skupině žijí život spíše pasivně a čekají, co přijde. Pak jsou buď spokojení nebo ne. Podle toho, jak se jim ta která událost zamlouvá. A pak je tady skupina druhá. Jsou to lidé, kteří už zjistili, že je možné si život spoluvytvářet. Jsou v tomto ohledu tedy aktivnější a mám dojem, že je život i více baví. Ale pozor, nesedí na gauči a nečekají, že se něco stane samo, když budou dále pokračovat ve svých zajetých životních kolejích. Nejlépe to asi vyjadřuje následující citát:

„Kdo chce mít něco, co ještě nikdy neměl, musí udělat něco, co ještě nikdy neudělal…“

Souhlasíte?

Já ano. Když chceme přivést do svého života něco nového, je zkrátka zapotřebí pro to i něco udělat. Je k tomu třeba odvaha, vytrvalost a také víra v sebe. A tady je často ten háček, který nás někdy odradí. Myslím, že téměř každý by našel nějakou svoji historku. Mě teď napadá jedna. Ve svých 18-ti letech jsem si udělala řidičák. Pak jsem pěkně v klidu studovala vysokou školu, aniž bych za volant vůbec sedla. Jaké bylo překvapení, když jsem o 6 let později měla doslova paniku, pokud jsem měla někam dojet. Samozřejmě by se mi líbilo, kdybych uměla řídit jako některé mé vrstevnice a dokonce i mladší ženy. Jenže jsem si připadala mírně řečeno nešikovná a měla jsem strach. Tak jsem seděla doma a nechávala se všude dovézt. Jednoho dne mi to ale došlo. Pokud chci řídit a postarat se tak sama o sebe, budu muset sebrat všechnu odvahu a víru v to, že to dokážu a hlavně vytrvat, protože to nepůjde hned. Nikdo jiný to za mě neudělá. Tak se stalo, že jsem krok za krokem nebo spíš kilometr za kilometrem začala řídit. A začátky to nebyly zrovna lehké. Dnes nejsem žádný závodník a občas ještě slýchávám od svého partnera „dobré rady“ 🙂 Co je pro mě ale hlavní? Když potřebuji, sednu do auta, a už si beze strachu a paniky dojedu, kam je potřeba.

Co mi pomáhá k uspořádání mých snů a cílů? Tip pro Vás.

Možná už jste někdy slyšeli pojem Vision board nebo Nástěnka snů. Jedná se o jednoduchou věc. Až zjistíte, co chceteIMG_1890 zažít, naučit se a vylepšit v novém roce, tak vezměte malý nebo velký papír, a všechny své sny a cíle tam napište. Můžete použít obrázky, fotky, výstřižky z časopisů, pastelky, fixy a cokoliv dalšího, co Vás napadne. A potom, jak nejlépe dovedete, svoji nástěnku snů vytvořte. Až bude hotová, umístěte ji někam, kde bude co nejčastěji na očích. To proto, abyste na své sny nezapomněli. Tím, že se na to budete často dívat, stane se to celé pro Vás snadněji uvěřitelné, a tím pádem to všechno přijde snadněji i do Vašeho života.

Tak tedy: Jaký bude Váš rok 2016? 😉

Lucie D.

P.S.: Přikládám fotku mého loňského vision boardu a také pár fotek z příprav letošního (ještě se na něm pracuje). Třeba Vás to inspiruje 😉

IMG_1889IMG_1887

Lucie Doušová
Miluji život a žiji ho naplno. Mou velkou vášní je jóga, zdravý životní styl a osobní rozvoj. Už vím, že když chci něco změnit, je potřeba začít u sebe. Také věřím, že jsou to maličkosti a radosti každého jednoho dne, které vytvářejí kvalitu celého našeho života ...
Komentáře