Lucie Doušová

3 důvody proč ne/začít chodit na jógu

Za více jak 5 let, během kterých se věnuji lektorování powerjógy, si přišlo zacvičit už hodně lidí. Někteří vytrvali, některým tato forma péče o sebe sama nesedla. Ti už se nevrátili. Obojí je v pořádku. Vnímám, že co člověk, to originál a ten originál potřebuje i svou vlastní cestu, jak o sebe pečovat. Pokud přijde někdo vyzkoušet mou lekci a už se nevrátí s tím, že potřebuje něco jiného, je to pro něj rozhodně krok správným směrem. Je vidět, že pro sebe a své tělo hledá to nejlepší. Hledá už tím, že aktivity zkouší. Nepochybuji o tom, že najde tu správnou cestu. Ač by se nemuselo na první pohled zdát, mám z těchto lidí radost. Radost z toho, že hledají, zkoušejí a chtějí o sebe pečovat, a také z toho, že naslouchají svému tělu a své intuici.

Pak je tu ještě jedna skupina lidí. Jsou to ti, kteří nikdy na józe nebyli a „vědí“, že to není pro ně. Obvykle k tomu mají minimálně jeden ze tří opakujících se důvodů. A právě k těmto důvodům se chci vyjádřit v dnešním článku. Proč tedy ne/začít chodit na jógu?

  • Důvod č.1 – Nemám pružné tělo. Mohl/a bych se ztrapnit před ostatními.

Pokud máte pocit, že nemáte pružné tělo a je to důvod k tomu nevyrazit na jógu, musím vám sdělit, že to je přesně ten důvod, proč to přijít vyzkoušet. Už mi prošlo rukama mnoho začátečníků a až na výjimky jsou na tom všichni úplně stejně. Těla začátečníků obvykle nejsou pružná. I proto tady pro nás jóga je. Díky jejímu cvičení se naše tělo začne měnit. Každé tělo má své vlastní tempo a není třeba na něj tlačit. Řídím se principem „Méně je někdy více“ a nikam ve svých lekcích nechvátám. Další princip, kterým se nejen řídím, ale doporučuji ho i svým klientům, je ten, že se na lekci každý stará pouze o sebe. Věřte, že někdy opravdu není prostor k tomu sledovat a hodnotit, jak je na tom se zdatností váš soused 😉 A nezapomínejte na jednu věc: „Pružné tělo = pružná mysl“. A přesně takhle to platí. Nejen na sobě mám vyzkoušeno, že když se cítí dobře mé tělo, je velmi vysoká pravděpodobnost, že i má nálada tomu odpovídá.

  • Důvod č.2 – Neumím se uvolnit a „vypnout hlavu“, neumím relaxovat.

V případě, že vás trápí to, že neumíte prostě a jednoduše vypnout a relaxovat, věřte, že i toto vás jóga může naučit. Není třeba to umět na první lekci. Dnešní dobu vnímám jako celkem náročnou na naší psychiku. Myslím, že není třeba vypisovat, proč tomu tak je. Často jsme tzv. v jednom kole a nevíme, kde nám hlava stojí. Naše tělo, mysl i naladění je orientováno na výkon. Uvolnění a relaxace je pro řadu lidí jen teoretický pojem. Často i večer v posteli, když usínáme, nejsme hluboce uvolnění. Naše mysl pracuje a často nejsou uvolněné ani všechny svaly našeho těla. Není to špatně, prostě je taková doba. V každém případě to co neumíme, se vždycky můžeme naučit. Stav uvolnění a relaxace je tedy další bonus, který jóga přináší. Naučí vás, jak se dobře uvolnit a zrelaxovat. To vaše tělo ocení v každém případě. Bude vás milovat :-). Nejspíš se to nestane hned. Stav uvolnění je návyk, který je třeba se učit a opakovat. Když se učíte řídit auto, také to neumíte hned. Chce to čas a cvik a je v pořádku, že to chvíli potrvá. Nejen, že si pak budete moct krásně odpočinout na každé lekci, ale pokud tento návyk vložíte i do každodenního života, naučíte se vědomě vypnout kdykoliv – na červené v dopravní zácpě, v práci na poradě když zrovna nemáte slovo, na nákupu ve frontě, prostě kdykoliv. Přínos umění vypnout je dle mého názoru nevyčíslitelný. Věřte, že tento návyk opravdu hodně prospěje vašemu zdraví.

  • Důvod č.3 – Nemám čas.

Malá poznámka hned na úvod: Času máme všichni stejně, a to 24 hodin denně. Dobře, chápu, že tím, že občas říkáte: „Nemám na to čas.“ ve skutečnosti máte na mysli trošku něco jiného. Pravděpodobně máte hektický životní styl, možná k tomu i spoustu dětí a náročnou práci. Rozumím vám – znám to. Také vím, že to je další velmi dobrý důvod, proč si najít hodinu týdně a vypnout hlavu s tím vším důležitým, co je ještě třeba stihnout a zařídit. Za hodinu vám nic neuteče, to si myslí jen vaše hlava – o tom také už vím své. A upřímně, mám dojem, že to je hlavně o tom, jestli si ve skutečnosti čas udělat chcete. Souhlasíte se mnou, když řeknu: „Všechno jde, když se chce“? Na mých lekcích se sem tam objevují ženy, které mají snad ještě více než hektický životní styl. Většinou jsou to ženy s náročnou prací na vyšších pozicích i s rodinou, kterou potřebují obstarat. A jsou to přesně ty, které si z každé lekce odnášejí maximum. Maximální uvolnění a vnitřní stav klidu. Už pochopily, že pokud mají dlouhodobě v takovém tempu fungovat a zároveň zůstat zdravé, je třeba věnovat nějaký čas sobě. Také vědí, že čím dříve s tím začnou, tím lepší službu pro sebe sama udělají.

Ke třem důvodům zmíněným výše by mohl přibýt ještě jeden, a ten by zněl: Jsem muž a jóga je jen pro ženy. To je jeden velký mýtus, který se pokusím vyvrátit v jednom ze svých dalších blogových článků. Prozatím můžete přemýšlet o třech výše zmíněných. Pokud zrovna stojíte na začátku, jóga vás láká a zároveň se tak trochu bojíte nebo máte nějaké pochybnosti, zvu vás na své otevřené lekce, kde si můžete za dobrovolný příspěvek vše vyzkoušet. Pak se na základě vlastní zkušenosti rozhodnout, zda pokračovat nebo ne. Ano i ne je správně 😉

Přehled o všech otevřených lekcích i kurzech najdete na tomto odkazu:

http://luciedousova.cz/obsah/

Pokud vás tento článek zaujal nebo máte ve svém okolí někoho, koho by mohl zajímat (stejně tak jako lekce jógy), budu vám vděčná za jeho sdílení. Děkuji.

Přeji vám krásné dny, pružné tělo, mysl a příjemný pocit na duši.

Lucie D.

Lucie Doušová
Miluji život a žiji ho naplno. Mou velkou vášní je jóga, zdravý životní styl a osobní rozvoj. Už vím, že když chci něco změnit, je potřeba začít u sebe. Také věřím, že jsou to maličkosti a radosti každého jednoho dne, které vytvářejí kvalitu celého našeho života ...
Komentáře